تبلیغات
راهنمای خرید سوپر مارکت - نوشابه انرژی زا چیست؟

به نام یزدان

راهنمای خرید سوپر مارکت
درود بر شما  به   راهنمای خرید سوپر مارکت  خوش آمدید


¿نوشابه انرژی زا چیست؟
یکشنبه 12 خرداد 1387

    محتویات نوشابه های انرژی زا

 

نوشابه های انرژ ی زا، نوشیدنی هایی حاوی افزودنی هایی از قبیل محرك های مجاز، ویتامین ها بویژه ویتامین های گروه «ب»، مواد معدنی، كافئین، قهوه، گیاه گوارانا، ساخارین و كراتین هستند كه در برخی از آنها، ممكن است مقدار زیادی گلوكز یا شكر نیز به كار رفته باشد. بیشتر جوانان و دانش آموزان، افراد پرتحرك و ورزشكاران به این نوع نوشیدنی علاقه دارند. جالب است بدانید اولین نوشابه های انرژی زا با میزان كافئین و شكر بالاسال ۱۹۸۰ در آمریكای شمالی وارد بازار شد و اگرچه در آن زمان نیز خریداران نوشابه های انرژی زا نمی دانستند كه آیا این نوع نوشابه ها صددرصد سالمند، اما همین اندازه كه به آنها امكان می داد تا ساعات بیشتری از روز را با انرژی كار كنند، برای آنها كافی بود. 

    كافئین: این نوشابه ها چهار برابر بیشتر از نوشابه های معمولی كافئین دارند. نوشابه های انرژی زا به طور متوسط حاوی ۶۰ تا ۸۰ میلی گرم كافئین است (یك فنجان قهوه حاوی ۶۰ تا ۹۰ میلی گرم كافئین است.) كافئین، محركی برای دستگاه عصبی مركزی است و به طور موقت موجب رفع خواب آلودگی می شود. رفع خستگی، افزایش تمركز، اتساع عروق خونی، افزایش عملكرد جسمی و ذهنی، افزایش استقامت، ادرارآور بودن، شل كردن عضلات صاف نایچه ها و افزایش اسید معده از اثرهای كافئین بر بدن است. جالب این كه، كافئین، اثر داروهای تجویز شده برای درمان سردرد را تا ۴۰ درصد افزایش می دهد. با وجود اثر مثبت كافئین روی بدن، باید در مصرف آن اعتدال را رعایت كرد، زیرا مصرف بیش از اندازه كافئین موجب وابستگی یا «كافئینیسم» می شود كه علائمی نظیر اضطراب، تحریك پذیری، انقباض عضلات، عصبانیت، بی خوابی، تپش قلب و زخم معده را به همراه دارد.
    تائورین: 
این ماده از گروه آمینواسیدهای غیرضروری است كه بدن به دریافت آنها از محیط خارجی نیاز ندارد و می تواند آن را بسازد.  تائورین از اجزای اصلی صفرا است كه به منظور هضم چربی ها، تنظیم كلسترول خون و جذب ویتامین های محلول در چربی به آن نیاز داریم. تائورین به همراه «روی» برای سلامتی چشم ها و حس بینایی لازم است. این ماده به علت این كه آنتی اكسیدان محسوب می شود، نقش سم زدایی از بدن دارد، همچنین موجب كاهش فشار خون در بدن شده و برای درمان اضطراب، بیش فعالی، فعالیت ضعیف مغز، صرع و آبرسانی به مغز نیز مفید است.
    عصاره گوارانا:
گوارانا از گیاهان منطقه آمریكای جنوبی است. این گیاه نیز دارای كافئین بوده و عصاره آن خاصیت محرك دستگاه عصبی مركزی، افزایش انرژی، چربی سوزی و ادرارآوری دارد.
    عصاره جین سینگ: 
نوعی گیاه آسیای شرقی است كه مصرف آن موجب افزایش مقاومت بدن در برابر اضطراب، تقویت حافظه، تقویت دستگاه ایمنی و عصبی و افزایش شادابی و انرژی، رفع خستگی، كاهش قند خون، افزایش قوای جنسی و كاهش عوارض پیری و مصرف بیش از حد آن موجب بی خوابی، تهوع، سردرد، اسهال، افزایش یا كاهش فشار خون می شود. البته میزان جین سینگ در نوشابه های انرژی زا كمتر از آن است كه موجب این عوارض شود.
    متیل زانیتن: 
یك «آلكالوئید» است كه در نقش محرك دستگاه عصبی فعالیت می كند.
    ویتامین های گروه ب:
این ویتامین ها در سوخت و ساز و افزایش سطح انرژی بدن از طریق تولید گلبول های قرمز و پادتن ها، جبران كم خونی، كاهش استرس و اضطراب و مرطوب كنندگی طبیعی پوست نقش دارند.
    آنتی اكسیدان ها: ویتامین های A ، C
و سلنیوم به صورت آنتی اكسیدان ممكن است در نوشابه های انرژی زا وجود داشته باشد.
    كراتین: نوعی اسیدآمینه است كه در بدن انسان در هنگام سوخت و ساز پروتئین تولید می شود و انرژی مورد نیاز عضله را تامین می كند.
    طعم دهنده ها و رنگ های غذایی: این گونه مواد نیز به صورت طبیعی و مصنوعی در انواع نوشابه ها بخصوص نوشابه های انرژی زا وجود دارند. طعم دهنده های مصنوعی از صدها ماده شیمیایی تركیب شده اند تا مشابه طعم های طبیعی شوند. طعم دهنده ها در مقدار مجاز به احتمال زیاد سالم هستند، اما ممكن است حاوی موادی باشند كه بعضی افراد بخصوص كودكان به آنها حساسیت های شدیدی نشان دهند.


 در بین تركیبات به كار رفته در نوشابه های انرژی زا، كافئین و گیاه گوارانا مواد اعتیاد آوری هستند كه مصرف زیاد و طولانی مدت آنها موجب می شود به این نوشابه ها عادت كنیم. در این زمینه متخصصان تغذیه مصرف این نوشابه های انرژی زا را برای كودكان، زنان باردار، بیماران دیابتی و كسانی كه بیماری قلبی - عروقی دارند بسیار مضر و خطرناك دانسته اند. ترك این مواد كار سختی نیست و سردرد از عواقب اصلی آن است .اعتیاد به نوشابه های انرژی زا بیشتر جنبه روانی دارد.

نوشته شده در یکشنبه 12 خرداد 1387 و ساعت 07:06 ق.ظ توسط : Chance
ویرایش شده در - و ساعت -