تبلیغات
راهنمای خرید سوپر مارکت - نوشابه بخوریم؟!

به نام یزدان

راهنمای خرید سوپر مارکت
درود بر شما  به   راهنمای خرید سوپر مارکت  خوش آمدید


¿نوشابه بخوریم؟!
جمعه 23 فروردین 1387

 

وقتی نوشابه می‌خورید چه اتفاقی می‌افتد؟

 

 

10دقیقه بعد: 10 قاشق چای‌خوری شكر وارد بدنتان می‌شود. می‌دانید چرا با وجود خوردن این حجم شكر دچار استفراغ نمی‌شوید؟ چون اسید فسفریك، طعم آن را كمی می‌گیرد و شیرینی‌اش را خنثی می‌كند.

20 دقیقه بعد: قند خونتان بالا می‌رود و منجر به ترشح ناگهانی و یك جای انسولین می‌شود. كبدتان شروع می‌كند به تبدیل قند به چربی تا قند خون، بیشتر از این بالا نرود.
40دقیقه بعد: حالا دیگر جذب كافئین كامل شده، مردمك‌های‌تان گشاد می‌شود، فشار خونتان بالا می‌رود و در پاسخ به این حالت، كبدتان قند را به داخل جریان خون رها می‌كند. گیرنده‌های آدنوزین مغز حالا بلوك می‌شوند تا از احساس خواب‌آلودگی جلوگیری كنند.
45دقیقه بعد: ترشح دوپامین افزایش پیدا می‌كند و مراكز خاصی در مغز كه حالت سرخوشی ایجاد می‌كنند، تحریك می‌شوند. این همان مكانیسمی است كه در مصرف هروئین منجر به ایجاد سرخوشی می‌شود.
بعد از 60دقیقه: اسید فسفریك موجود در نوشابه، داخل روده كوچك، به كلسیم، منیزیم و روی می‌چسبد. متابولیسم بدن افزایش پیدا می‌كند. میزان بالای قند خون و شیرین‌كننده‌های مصنوعی، دفع هرچه بیشتر كلسیم را از طریق ادرار باعث می‌شوند.
مدتی بعد: كافئین در نقش یك داروی مدر (ادرارآور) وارد عمل می‌شود. حالا دیگر كلسیم و منیزیم و رویی كه قرار بود جذب بدن شود، بیش از پیش از طریق ادرار دفع می‌شود و به همراه آن مقادیر زیادی آب، سدیم و دیگر الكترولیت‌ها نیز از دست می‌رود.
مدتی بعدتر: كم‌كم آن غوغایی كه در بدن‌تان ایجاد شده بود، فروكش می‌كند و نوبت به افت قند می‌رسد. در این مرحله یا خیلی حساس و تحریك‌پذیر می‌شوید یا خیلی كرخت و بی‌حال. حالا دیگر تمام آن آبی را كه از طریق نوشابه وارد بدن خود كرده بودید، دفع كرده‌اید؛ آبی كه می‌شد به جای اسید و كافئین و شكر، حاوی مواد مفیدی برای بدنتان باشد. تا چند ساعت بعد اثر كافئین هم از بین می‌رود و شما هوس یك نوشابه دیگر می‌كنید.


نوشابه‌خورترین ملت جهان

 


سرانه مصرف نوشابه‌های گازدار در ایران 42لیتر است. با مقایسه این آمار با آمار دیگر كشورهای جهان به این نتیجه وحشتناك می‌رسیم كه ما در سرانه مصرف نوشابه‌های گازدار مقام اول را در جهان پیدا كرده‌ایم. برای اینكه بیشتر وحشت كنید، بد نیست بدانید كه:
1 - میانگین مصرف نوشابه‌های گازدار در دنیا برای هر فرد 10لیتر است.
2 - در بیست سال اخیر، مصرف نوشابه‌های گازدار در كشور، نزدیك به 15درصد رشد داشته است.
3 - طی این بیست سال، مصرف شیر و لبنیات، تنها حدود یك دهم درصد رشد كرده است.
4 - سرانه مصرف لبنیات در ایران كمتر از یك سوم استاندارد جهانی است.
5 - طبق آمار، 90درصد كودكان 24ماهه تا 12ساله كشورمان، روزانه حداقل یك بار پفك و نوشابه مصرف كرده‌اند.
6 - 25درصد از كودكان ایرانی به نوعی با سوءتغذیه دست به گریبانند.
7 - یك سوم از مرگ‌ومیرهای كشور به علت بیماری‌های قلبی – عروقی است كه یكی از عوامل اصلی بروز آن، تغذیه غلط است.

مراقب سلامتی خود باشید

نوشته شده در جمعه 23 فروردین 1387 و ساعت 11:04 ق.ظ توسط : Chance
ویرایش شده در جمعه 13 اردیبهشت 1387 و ساعت 12:05 ق.ظ